Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
DzieckowPolsce.pl

Eco-Toys - Producent Ekologicznych Zabawek z Drewna

zobacz
Poleć nas innym
Aktualności

Gnidy i wszy u dziecka – jak sobie z nimi poradzić?

01-08-2015


Gnidy i wszy wciąż są w Polsce tematem tabu. Kojarzone z brudem i brakiem należytej dbałości o higienę, tak naprawdę nie mają z nimi wiele wspólnego. Skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

gw


Wszy głowowe pojawiają się u dziecka na owłosionej skórze głowy, głównie za uszami i tuż nad karkiem. Kiedy zaobserwujesz, że Twoja pociecha często drapie się po głowie, powinnaś ją dokładnie obejrzeć. Wszy mają długość około 4 mm, a jeśli są najedzone, ich przezroczysty pancerz nabiera brązowawego koloru. Z kolei gnidy, czyli beżowe jaja wszy, są wielkości główki od szpilki. Szczególnej uwagi wymaga zatem szukanie ich u smyków z jasnymi włosami. Każdego dnia wesz składa do 10 jajeczek, które dzięki klejącej substancji mocno przyklejają się do głowy żywiciela. Po upływie maksymalnie 10 dni z jajeczka wykluwa się larwa, która wkrótce staje się dorosłym osobnikiem. Wesz żywi się krwią ludzką, ale pozbawiona pokarmu przeżywa nie dłużej niż 48 godzin.

Jak dochodzi do zakażenia?

Wesz włosowa najczęściej atakuje głowy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Do zakażenia może dojść jednak wyłącznie poprzez kontakt głowy osoby zakażonej z głową zdrowego dziecka albo z takimi przedmiotami, jak szczotka do włosów, grzebień, pościel czy ręcznik. Właśnie dlatego musisz przestrzec córkę czy syna wyjeżdżającego na letnią kolonię lub na basen przed korzystaniem ze wspólnych akcesoriów i ręczników. Nie bez powodu zwiększoną liczbę zakażeń odnotowuje się właśnie latem i jesienią, kiedy dzieci wypoczywają bez rodziców albo gdy wracają do szkół i przedszkoli. Pamiętaj, że jeśli Twoja pociecha złapała wszy, powinnaś powiadomić o tym nauczycielkę przedszkolną lub wychowawczynię, możesz też poprosić je o poinformowanie rodziców innych dzieci albo zrobić to sama. To najlepszy sposób, żeby uniknąć kolejnych zachorowań wśród maluchów w grupie przedszkolnej czy klasie.

Leczenie wszawicy

Nie ma lepszego sposobu na leczenie wszawicy jak pokrycie włosów odpowiednim preparatem i ich dokładnie wyczesanie gęstym grzebieniem. Dla upewnienia się, czy we włosach nie zostały ani żadne wszy, ani ich jajeczka, powinnaś przy dobrym oświetleniu codziennie przez okres 10 dni przeglądać skórę głowy malucha i wyczesywać jego włosy. Pamiętaj, że pościel i ubranka dziecka wymagają wyprania w wodzie o minimalnej temperaturze 60 stopni Celsjusza, podobnie powinnaś zrobić z ukochanymi pluszakami. Dla pewności wyprasuj jeszcze ubrania i pościel. Akcesoria i zabawki, z którym dziecko miało kontakt (zatem mogą być na nich wszy), a które nie nadają się do prania, należy włożyć na dwa tygodnie do szczelnie zawiązanego foliowego worka. Odkurz miękkie meble, dywany i samochód, a akcesoria do włosów umyj w ciepłej wodzie z mydłem albo po prostu wyrzuć.

   

O ile wszami i gnidami nie zaraził się alergik, astmatyk albo dziecko, które nie skończyło jeszcze 2. roku życia, o tyle leczenie nie wymaga wizyty u lekarza. Pamiętaj, że powinnaś dokładnie obserwować pociechę i każdego dnia sprawdzać jej głowę, żeby usunąć wstydliwy problem. Miej też na uwadze, że bez dokładnego posprzątania domu leczenie może się nie udać.

klanzawpabcmtsmdtargiswiatdzieckateatranimacjirzetelnitargi.krakowtargi-ty-i-twoje-dzieckoaptargidzieciecemtgsaamberexporodziceidzieciaki