Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
DzieckowPolsce.pl

Eco-Toys - Producent Ekologicznych Zabawek z Drewna

zobacz
Poleć nas innym
Aktualności

Dziecko w grze

29-08-2014


Gry komputerowe są bardzo atrakcyjną i coraz częstszą formą spędzania czasu wolnego przez wielu dorosłych, ale także dzieci i młodzież. Czy zabawa przed komputerem w młodym wieku może być bezpieczna i rozwijająca? Jakie gry wybierać, aby dzieci spędzały czas na przyjemnej i, co istotne, kształcącej zabawie?

"http://stats.whitepress.pl/sjd3ac1z5d724wbl663uriakpalg0p,31c289e0873487d30da9e16fae526d4a" alt="

Dobre czy złe?

Opinie na temat wpływu gier komputerowych na psychikę i rozwój dzieci są bardzo skrajne. Ten sposób spędzania czasu budzi kontrowersje wśród psychologów i pedagogów, którzy wskazują na negatywny wpływ gier komputerowych, takich jak uzależnienia czy rozwój agresji. Z drugiej strony wielu specjalistów dostrzega wpływ edukacyjny i stymulujący rozwój gier komputerowych. Edukacyjne programy komputerowe są polecane przez pedagogów i nauczycieli, jako nowoczesne pomoce edukacyjne. Połączenie zabawy z edukacją może mieć bardzo korzystny wpływ na kształtowanie rozwoju dziecka oraz może zachęcić do nauki. Badania pokazują, że możliwy jest zarówno jeden, jaki i drugi kierunek wpływu gier komputerowych na ich użytkowników. Zależy to przede wszystkim od rodzaju wybieranych gier oraz ilości czasu poświęcanego na tę rozrywkę.

Wielu psychologów uważa również iż, gry mogą budować pozytywne więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem, jeśli uwaga skupia się nie tyle na grze i mechanicznym wykonywaniu czynności, co na wspólnym rozwiązywaniu wyzwań stawianych przez grę, np. zagadek w grach logicznych.

W co grać?

Jednym z rodzajów edukacyjnych produktów multimedialnych są gry, które treścią odpowiadają programom nauczania w szkole. Ich zadaniem jest ćwiczenie umiejętności, jakie dzieci zdobywają na poszczególnych etapach kształcenia. Takie gry często mają rekomendację Ministerstwa Edukacji lub Polskiego Towarzystwa Dysleksji, ćwiczą np. znajomość figur geometrycznych, literek czy cyferek. To świetna propozycja na ugruntowanie, bądź uzupełnienie wiedzy z danego etapu kształcenia.

W zabawach przed komputerem mogą uczestniczyć już dwulatki! Nowoczesne programy edukacyjne dla najmłodszych dzieci są dopasowane do wieku gracza - inne zagadnienia poznaje sześciolatek, a inne rozwija trzylatek. W grach edukacyjnych dla dzieci często występują podziały na poziomy trudności. Gry edukacyjne dla maluchów ćwiczą pamięć i koncentrację, rozpoznawanie kolorów i kształtów. Co więcej takie gry powinny promować pozytywne wartości, jak przyjaźń, radość, pomaganie innym. Często przewodnikiem po grze jest ulubiony bohater najmłodszych, np. Kubuś Puchatek. Dzięki połączeniu nauki i zabawy, maluchy chętniej uczą się nowych rzeczy i nie nudzą się. W Internecie można znaleźć także gry tematyczne mające na celu rozwijanie wiedzy dziecka z danej dziedziny w ciekawy i przystępny sposób. Rodzice dla swoich dzieci mogą wybrać gry z zakresu matematyki, geografii, przyrody czy budowy człowieka. Przy pomocy takich gier edukacyjnych, maluchy przy komputerze w prosty sposób mogą się też uczyć języków obcych.

Gdzie znaleźć gry?

Obecnie gry dla dzieci i młodzieży można znaleźć nie tylko w sklepach stacjonarnych czy internetowych, ale również na wielu portalach w sieci. Niektóre z nich zawierają specjalnie działy dedykowane młodym graczom, inne poświęcone są wyłącznie dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Jednym z serwisów zawierających gry dla dzieci w różnym wieku jest grajnik.pl. Na stronie tej znajdują się liczne gry dla najmłodszych, a także dla dzieci w wieku szkolnym. Są tutaj gry zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Co więcej, w serwisie tym gry podzielone są na wiele kategorii takich jak: edukacyjne, muzyczne, przygodowe, puzzle, kolorowanki, samochodowe etc. Taki podział ułatwia znalezienie tej odpowiedniej dla danego dziecka gry. Warto zwrócić uwagę, że strona ta oferuje liczne gry stymulujące rozwój, a także rozwijające zdolności dzieci. Gry edukacyjne zostały podzielone na kategorie dla różnych grup wiekowych, dzięki nim najmłodsi mogą uczyć się kolorów, cyfr, alfabetu czy ortografii. Rejestracja, a także każda gra w serwisie grajnik.pl jest bezpłatna.

Kontrola rodzicielska

Aby mieć pewność, że dzieci grają w odpowiednie dla nich gry – dostosowane do ich rozwoju i wieku – warto by najpierw rodzice je przetestowali. Wiąże się to przede wszystkim z bezpieczeństwem dzieci, a ponadto uchroni najmłodszych przed nieodpowiednimi dla nich treściami np. przed grami erotycznymi czy tak zwanymi „strzelankami”, które są przepełnione agresją. Niewłaściwe gry mogą prowadzić do rozwoju agresji u dzieci. Należy także wydzielać dzieciom czas spędzony przed komputerem, aby zapobiec uzależnieniom.

Tak jak w przypadku oglądania filmów i programów telewizyjnych, kluczowe jest aby rodzice komentowali i rozmawiali z dziećmi, ponieważ to rodzice uczą dzieci jak interpretować to, co się dookoła dzieje. Kiedy mamy odczynienia z grami ważne jest aby rodzice zwracali dziecku uwagę, jakie postępowanie jest dobre, a jakie jest złe. Dziecko wtedy czuje się bezpieczne, ponieważ rodzic nad nim czuwa, a rodzic ma satysfakcję obserwując postępy pociechy.

Czas spędzony z grami komputerowymi nie będzie straconym czasem jeśli tylko rodzice zadbają o dobór odpowiednich gier i będą kontrolowali czas, jaki dziecko poświęca na siedzenie przed komputerem. Warto wybierać gry, które nie tylko dostarczają rozrywki w wolnym czasie, ale także stymulują rozwój umysłowy.

 

klanzawpabcmtsmdtargiswiatdzieckateatranimacjirzetelnitargi.krakowtargi-ty-i-twoje-dzieckoaptargidzieciecemtgsaamberexporodziceidzieciaki